Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Sen odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu każdego człowieka, ale najważniejszy jest w pierwszych latach życia. Dobry sen pozwala dziecku prawidłowo się rozwijać, ma także ogromny wpływ na sprawność zapamiętywania czy uczenia się. Warto więc zadbać, by maluch nie miał problemów z zasypianiem, a po nocy był wypoczęty i pełen energii na kolejny dzień.

 

Pokój dziecka
Choć przy urządzaniu pokoju dla swojej pociechy większość rodziców ma słabość do tapet w księżniczki czy samochody, należy pamiętać, że mózg malucha nie lubi rozpraszających bodźców. Najlepiej zrezygnować więc z krzykliwych kolorów i wyrazistych dodatków, które utrudnią zasypianie.
 
Materac  i pościel dla dziecka
Na zdrowy sen dziecka wpływa także komfort spania. Warto więc wybrać odpowiedni materac - wygodny, a zarazem twardy na tyle, by nie uginać się pod ciężarem ciała. Pościel dziecięca powinna być z kolei miękka i dopasowana do rozmiaru łóżeczka. Ważne, by nie uczulała i miała odpowiednią grubość, by dziecko nie pociło się ani nie marzło podczas snu. W sklepach dostępne są kołdry spinane, które pozwalają na dostosowywanie grubości do temperatury w pokoju, a także specjalne pościele dedykowane – na przykład dla dzieci skopujących kołdrę.
 
Wieczorne rytuały
Kształtowanie nawyków pozwala uregulować sen i ułatwić dziecku zasypianie. Wieczorne mycie o tej samej porze, zakładanie piżamy czy kołysanka puszczana zawsze przed pójściem spać mogą stanowić sygnał dla mózgu, że nadeszła pora snu. Dzięki stałemu rytmowi dziecko będzie spokojniejsze i szybciej zaśnie.

 

więcej informacji na ten temat można znaleźć na blogu Myah tutaj

<< Wróć do strony głównej
<< Wróć do strony głównej
30 grudnia 2016

© 2016 by dziecko w zgodzie z naturą 

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.